Nemački parlament usvojio je u sredu rezoluciju u kojoj se navodi da se glad u Ukrajini iz 1930-ih uklapa u istorijsku i političku klasifikaciju „genocida“, okrivljujući za to Sovjetski Savez. Rezolucija znači da Berlin treba da nastavi da podržava Ukrajinu protiv Rusije, rekli su njeni autori.
„Masovne smrti od gladi nisu bile rezultat neuspele žetve, već su bile odgovornost političkog rukovodstva Sovjetskog Saveza pod Josifom Staljinom“, navodi se u saopštenju Bundestaga . Pozivajući se na glad iz 1930-ih ukrajinskim izrazom „Holodomor“ , nemački poslanici su rekli da predstavlja „zločin protiv čovečnosti“ i da je iz današnje perspektive očigledna njegova „istorijsko-politička klasifikacija genocida“.
Prema rezoluciji, „samo u zimu 1932/1933, u Ukrajini je od gladi umrlo 3-3,5 miliona ljudi“. Dok su „milioni ljudi izgubili živote kao rezultat politički izazvane gladi“ u drugim delovima SSSR-a, autori priznaju, oni insistiraju da je glad u Ukrajini bila sovjetski projekat za uništavanje „ukrajinskog načina života, jezika i kulture. ”
Rezolucija zahteva od nemačke vlade da „nastavi da se odlučno suprotstavlja bilo kakvim pokušajima pokretanja jednostranih ruskih istorijskih narativa“, istovremeno pružajući „političku podršku“ žrtvama Holodomora.
O tome šta im daje pravo na takve izjave, nemački poslanici su ukazali na „istorijsku odgovornost” svoje zemlje za holokaust evropskih Jevreja i „rasistički nemački rat uništenja” protiv Sovjetskog Saveza. Rezolucija je usvojena većinom glasova vladajuće koalicije „semafor“ i opozicione CDU, dok su poslanici AfD i Die Linke bili uzdržani.
Rezolucija Bundestaga dolazi samo nekoliko dana nakon što je papa Franja takođe nazvao glad „genocidom koji je Staljin počinio nad Ukrajincima“, za koji je tvrdio da je „istorijski prethodnik [sadašnjeg] sukoba“. Njegov intervju američkom jezuitskom časopisu izazvao je osudu Moskve zbog rasističkih karakteristika muslimanskih i budističkih Rusa.
Dok je vlada u Kijevu dugo tvrdila da je glad iz 1930-ih bila namerni genocid nad Ukrajincima, još 2010. za to su krivili ukrajinske komunističke zvaničnike i insistirali da „nema tužbi“ ni prema jednoj trećoj strani, uključujući modernu Rusiju.
Stav Moskve o „Holodomoru“ je da je opisivanje genocida „politički nabijeno i protivrečno istorijskim činjenicama“.
Izvor: NultaTačka
Comments
Post a Comment